суботу, 19 січня 2013 р.

Найбільш пам'ятні матчі Australian Open. Жінки

15. 1982 рік. Фінал. Кріс Еверт (США, 2) - Мартіна Навратілова (США, 1) - 6:3, 2:6, 6:3

Протистояння Мартіни Навратілової і Кріс Еверт багато хто називає одним із самих великих в історії не тільки тенісу, але й спорту в цілому. Воно й не дивно - дві легендарні американські тенісистки провели один з одним 60 (!) Офіційних матчів, а від першої до останньої зустрічі минуло 12 з половиною років. До речі кажучи, в останній раз вони зустрілися саме на Australian Open: Еверт виграла в півфіналі-1988 в двох сетах, а потім зазнала поразки від Штеффі Граф, яка в тому році зібрала "Золотий шолом". Але їх кращим матчем в Мельбурні став, мабуть, фінал 1982 року. Тоді обидві спортсменки перебували на піку форми і показали чудовий теніс, надовго запам'ятався бачили той поєдинок глядачам.

14. 1993 рік. Чвертьфінал. Габріела Сабатіні (Аргентина, 3) - Марі Пірс (Франція, 10) - 4:6, 7:6 (14:12), 6:0

На початку 1993 року Сабатіні було 22 роки - а Пірс і зовсім 18. Але саме вони зіграли, мабуть, найдраматичніший матч того Australian Open. Марі взяла перший сет, а на тай-брейку другого чотири рази заробляла матчбол, однак завершити поєдинок на свою користь їй не вдалося. Відмінно грала Габріела врятувала всі чотири матчбола, виграла тай-брейк з рахунком 14:12, а у вирішальній партії не віддала розладнати суперниці жодного гейму.

13. 2003 рік. Фінал. Серена Вільямс (США, 1) - Вінус Вільямс (США, 2) - 7:6 (7:4), 3:6, 6:4

Початок XXI століття було часом царювання сестер Вільямс в світовому тенісі. Спочатку Вінус виглядала сильніше молодшої сестри, але потім Серена перехопила ініціативу і в 2002 році виграла у неї три фіналу на турнірах "Великого шолома" поспіль - в Парижі, Лондоні і Нью-Йорку. З початком 2003-го нічого не змінилося - у вирішальному матчі турніру "Великого шолома" сестри зустрілися знову. Відзначимо, що фінал в Мельбурні вперше повністю пройшов під дахом - по причині пекучу спеку: в тіні було 42 градуси за Цельсієм!

Вінус зуміла взяти другий сет, але в підсумку Серена все одно виявилася сильнішою і вперше в кар'єрі стала чемпіонкою Australian Open. Американка назвала своє досягнення "Serena Slam", тобто "Шолом Серени" - адже вона виграла чотири найбільших турніру поспіль, але оскільки це сталося не в один рік, володаркою справжнього "Шолома" вона не стала.

12. 2007 рік. Фінал. Серена Вільямс (США) - Марія Шарапова (Росія, 1) - 6:1, 6:2

Це розгромної поразки Шарапової у фіналі теж цілком могло не потрапити в список найбільш пам'ятних матчів Australian Open, якби не одне "але". У 2006 році через різних травм Серена виступила лише на чотирьох турнірах, закінчивши сезон 95-ою ракеткою світу. За тиждень до австралійського чемпіонату, в Хобарті, Вільямс у чвертьфіналі поступилася Сибилл Баммер і приїхала в Мельбурн в ранзі 81-ї ракетки. Перемоги давалися Серені непросто (1:6, 7:5, 6:3 з Надією Петровою в третьому колі, 3:6, 6:2, 8:6 з Шахар Пеер у чвертьфіналі), але головне - вона просувалася все далі і далі по турнірній сітці, з кожним успішним поєдинком набираючись все більше впевненості у своїх силах. У підсумку до фіналу Вільямс підійшла у відмінному стані і додатково блискуче налаштувалася на одну зі своїх принципових суперниць, влаштувавши другій ракетці світу формений розгром. Серена, до речі, стала самою низькорейтингових чемпіонкою турніру "Великого шолома" з 1978 року.

11. 1997 рік. Фінал. Мартіна Хінгіс (Швейцарія, 4) - Марі Пірс (Франція) - 6:2, 6:2

Якщо зараз теніс у Швейцарії все асоціюють з Роджером Федерером, то 15 років тому у альпійської країни було зовсім інше обличчя цього виду спорту. Маленький швейцарський геній Мартіна Хінгіс увірвалася в світ тенісу в зовсім юному віці - і на Australian Open-1997 встановила рекорд XX століття. Мартіна стала чемпіонкою в 16 років і 4 місяці; в більш юному віці на турнірі "Великого шолома" в одиночному розряді перемагала лише Лотті Дотт, яка виграла Уїмблдон-1887 в 15 років і 9 місяців. Крім того, результат Хінгіс є рекордом Australian Open всіх часів. Потрібно відзначити, що вже через пару місяців після цієї перемоги Мартіна стала першою ракеткою світу (знову-таки самої юної в історії). Австралійський чемпіонат ж швейцарка виграла три рази поспіль, і її переможна серія на кортах Мельбурна перервалася лише у фіналі 2000 року, коли чемпіонкою стала Ліндсей Девенпорт.

10. 1993 рік. Фінал. Моніка Селеш (Югославія, 1) - Штеффі Граф (Німеччина, 2) - 4:6, 6:3, 6:2

На початку 90-х років головним суперництвом в жіночому тенісі було протистояння Моніки Селеш і Штеффі Граф. До моменту їх зустрічі в фіналі Australian Open-1993 Граф вела по особистих зустрічах з рахунком 6:3 - але при цьому Селеш виграла у двох фіналах "Шоломів" з трьох. Моніка виявилася сильнішою і в Мельбурні, завоювавши там третій титул поспіль (крім цього вона вже була триразовою чемпіонкою "Ролан Гаррос" і дворазовою переможницею US Open) - і хто знає, як розвивалося б їхнє суперництво в подальшому ... Але 30 квітня 1993 року на турнірі в Гамбурзі на Селеш напав божевільний фанат Граф, воткнувшій їй в спину ніж. Психологічна травма виявилася куди серйозніше фізичної; Моніка пішла з тенісу на два з гаком роки і довгий час боялася навіть виходити з дому. У 1995 році Селеш повернулась на корт, але боротися з Граф на рівних вже не могла, і за час другого етапу своєї кар'єри виграла тільки один турнір "Великого шолома" - Australian Open-1996.

9. 2010 рік. Фінал. Серена Вільямс (США, 1) - Жюстін Енен (Бельгія, WC) - 6:4, 3:6, 6:2

Спочатку здавалося, що Жюстін Енен, що шокувала всіх своїм відходом з тенісу в 2008 році в ранзі першої ракетки світу, вже ніколи не вийде на корт. Але у вересні 2009 року стало відомо, що бельгійка вирішила повернутися в професійний спорт. В якості джерел мотивації такого рішення Жюстін назвала перемогу Роджера Федерера на "Ролан Гаррос" -2009, яка дозволила йому зібрати "Кар'єрний шолом" (самої Енен для аналогічного досягнення не вистачало трофея Уїмблдону) і вдале повернення Кім Клейстерс, сходу виграла US Open-2009. Жюстін вдалося відразу добитися відмінних результатів: в Брісбені вона дійшла до фіналу, програвши Клейстерс на тай-брейку третього сету, а потім, знявшись з Сіднея, пробилася у фінал Australian Open. З іншої половини сітки до фіналу пробилася Серена Вільямс, що витримала по шляху дуже важке випробування, про яке ми згадаємо трохи пізніше. Вирішальний матч в підсумку вийшов видовищним і досить бойовим. У першому сеті ваги точно могли гойднутися як в одну, так і в інший бік: Жюстін заробляла брейк-пойнти практично в кожному геймі, але реалізувати змогла лише один, а сама при цьому двічі програла подачу. У другій партії своїми шансами краще розпорядилася вже бельгійка - але у вирішальному сеті Серена знову знайшла впевненість у своїх силах і в останніх геймах буквально змела суперницю з корту.

С. Вільямс обіграла Енен і завоювала п'ятий титул на Australian Open

8. 2010 рік. 1/4 фіналу. Серена Вільямс (США, 1) - Вікторія Азаренко (Білорусія, 7) - 4:6, 7:6 (7:4), 6:2

Вікторія Азаренко три рази поспіль зустрічалася з Сереною Вільямс на Australian Open. З кожним роком ця зустріч відбувалася на одну стадію ближче до фіналу: у 2008 році вони перетнулися в третьому колі, у 2009-му - в четвертому, а в 2010-му, відповідно, зустрілися в чвертьфіналі. На АТ-2009 білоруска перегравала суперницю впродовж більшої частини матчу, але потім їй стало погано через спеку, і вона була змушена відмовитися від продовження боротьби. Рік потому ніяка спека Вікторії не заважала, і бажана перемога була за крок від неї - як кажуть, можна було протягнути руку і доторкнутися. Азаренко досить впевнено взяла перший сет - 6:4, а в другому повела з рахунком 4:0! При цьому у Серени абсолютно не ладналася гра, вона допускала одну помилку за іншою - але Вікторія в цей момент послабила тиск на суперницю, дозволила "розмочити" рахунок, і Вільямс моментально перетворилася. Її потужні і точні удари ледь не змітали Азаренко з корту; в підсумку Серена добилася перемоги у другій партії на тай-брейку, після чого впевнено виграла вирішальний сет.

7. 2011 рік. 4-й коло. Франческа Скьявоне (Італія) - Світлана Кузнєцова (Росія) - 6:4, 1:6, 16:14

Битва Світлани Кузнєцової з Франческою Ск'явоне увійшла в книгу рекордів, ставши самим затяжним матчем в жіночому одиночному розряді на турнірах "Великого шолома" у Відкритій ері і другим за тривалістю жіночим одиночним матчем у Відкритій ері в цілому. У першому сеті Світлана ледь не відігралася з 2:5, але втратила свою подачу за рахунку 4:5. На початку другої партії йшла вперта боротьба, але в підсумку Кузнєцова зуміла оформити "приховану бублик". А вирішальний сет вийшов вельми драматичним. Тенісистки встигли двічі обмінятися брейками до того, як дісталися до рахунку 4:4 - а потім у Світлани, яка подавала першою, було чимало шансів завершити матч на свою користь. Франческа відігравалася то з 15:30, то з 0:30; при 7:8 вона і зовсім врятувалася з потрійного матчбола, а двома геймами пізніше пішла ще з трьох матчбол. Між цими геймами Кузнєцова відіграла потрійний брейк-пойнт, а потім двічі підряд не дозволила суперниці подати на матч. Але більше матчбол у Світлани не було, і втрата подачі за рахунку 14:14 стала фатальною - з третього матчболу Франческа завершила-таки цей поєдинок на свою користь. Найдивовижніше, що через два дні італійка зовсім не виглядала на корті "вичавленим лимоном" - вона протрималася два з гаком години проти першої ракетки світу, Кароліни Возняцкі, і поступилася їй лише в трьох сетах.

Марафон закінчився не на користь Кузнєцової.

6. 2009 рік. Чвертьфінал. Серена Вільямс (США, 2) - Світлана Кузнєцова (Росія, 8) - 5:7, 7:5, 6:1

У сценарії цього матчу є дещо спільне зі сценаріями двох попередніх поєдинків. Світлана Кузнєцова тут теж упустила дуже хороші шанси на перемогу (хай їх і було значно менше, ніж у матчі зі Ск'явоне), а Серена Вільямс теж врятувала матч із дуже важкого становища. Перший сет проходив у впертій боротьбі; Кузнєцова двічі виходила вперед з брейком, Вільямс двічі порівнювала рахунок - але з третьої спроби Світлані все ж вдалося утримати свою перевагу. Після цього дівчата на якийсь час покинули корт, на якому було справжнє пекло; організатори ухвалили рішення про закриття даху. Друга партія теж вийшла дуже бойовий; тенісистки йшли ніздря в ніздрю, але в сьомому геймі Кузнєцова зробила-таки брейк, який цілком міг стати вирішальним. Росіянка вийшла вперед з рахунком 5:3, проте не тільки не зуміла подати на матч, але й програла чотири гейми поспіль. А вирішальну партію Серена провела набагато краще суперниці і не дозволила відбутися історичної події - двом чисто російським півфіналів на турнірі "Великого шолома". Більш того, після цього Вільямс обіграла та Олену Дементьєву, і Динару Сафіну, ставши чотирикратної чемпіонкою Australian Open.

5. 2008 рік. Фінал. Марія Шарапова (Росія, 5) - Ана Іванович (Сербія, 4) - 7:5, 6:3

З чотирьох наявних в даний момент в активі Марії Шарапової перемог на турнірах "Великого шолома" найпереконливіша, безперечно, відбулася на Australian Open-2008. Росіянка не віддала суперницям жодного сету, а такі тенісистки, як Олена Дементьєва і Жюстін Енен, отримали від неї "бублика" у других партіях. Розгромна поразка (3:6, 1:6 в півфіналі) зазнала і Олена Янкович. У фіналі ж Марії протистояла Ана Іванович, якої тоді ще тільки належало виграти "Ролан Гаррос" і стати першою ракеткою світу. Перший сет цього поєдинку став для Шарапової найважчим за весь турнір - програючи з брейком, Іванович зуміла вирівняти гру і в якийсь момент навіть опинилася в двох очках від перемоги в партії. На щастя, Марії вдалося взяти свою подачу з 0:30, а після цього у Ани настав спад, і росіянка завершила сет на свою користь. У другій партії Шарапова дуже впевнено тримала свою подачу, а в кінцівці зробила два брейки підряд, завоювавши свій третій титул на турнірах "Великого шолома".

Шарапова тріумфально завершила Australian Open-2008

4. 2001 рік. Чвертьфінал. Мартіна Хінгіс (Швейцарія, 1) - Серена Вільямс (США, 6) - 6:2, 3:6, 8:6

Останнім переможним турніром "Великого шолома" для Мартіни Хінгіс став Australian Open-1999, але на протязі декількох років після цього швейцарка залишалася не просто топ-тенісисткою, а першою ракеткою світу - з 31 березня 1997 року по 14 жовтня 2001 лише Ліндсей Девенпорт переривала перебування Мартіни на троні, зумівши провести на вершині 28 тижнів. Решта 209 тижнів рейтинг очолювала Хінгіс, яка завоювала між чемпіонатами Австралії 1999-го і 2001-го років 15 трофеїв в одиночному розряді. Але Мартіна жадала перемогти саме на "Мейджор" - і Серена теж. В активі Вільямс-молодшої до того моменту був лише один "Шолом" (US Open-1999), так що їй теж потрібна була велика перемога.

Хінгіс краще почала матч, тактично перегравала Вільямс і впевнено взяла першу партію. Після цього, однак, Серена серйозно додала в потужності ударів, стала бити глибше і точніше, частіше виходити до сітки - і хід поєдинку розвернувся на 180 градусів. Американка зрівняла рахунок за сетами і повела в третьому з рахунком 4:1; словом, здавалося, що перемогу вона вже не упустить. Але Мартіні вдалося знайти якусь протиотруту від граду атак суперниці; вона знову заграла так само прекрасно, як у першому сеті, скоротила відставання в рахунку від і раніше показує відмінний теніс Серени - і в підсумку, відігравши подачу американки на матч, здобула вольову перемогу.

3. 2002 рік. Фінал. Дженніфер Капріаті (США, 1) - Мартіна Хінгіс (Швейцарія, 3) - 4:6, 7:6 (9:7), 6:2

У фіналі Australian Open-2002, як і роком раніше, Хінгіс зустрілася з Дженніфер Капріаті. У 2001 році американка отримала перемогу в двох партіях (6:4, 6:3), завоювавши свій перший титул на турнірах "Великого шолома" майже через дев'ять років після перемоги у фіналі Олімпіади над Штеффі Граф. А рік потому здавалося, що повторити цей успіх Капріаті точно не вдасться. У першому сеті Дженніфер відігралася з 1:5 до 4:5, але врятувати партію не змогла - а у другому сеті вона постійно сварилася з суддями, допускала одну помилку за іншою, і незабаром на табло горів рахунок 6:4, 4:0 на користь Мартіни.

І начебто такий досвідчений гравець, як Хінгіс, просто не могла упустити настільки серйозна перевага. Але Мартіна раптом почала діяти обережніше, перестала ризикувати, плести атакуючі комбінації, виходити до сітки ... І чим ближче була перемога, тим більше боязко грала Мартіна. Капріаті, навпаки, йшла ва-банк; вона відіграла по одному матчбол при 4:5 і 5:6, а потім зробила щось неймовірне, взявши тай-брейк з рахунку 2:6! Упустивши шість матчбол, Хінгіс вже не змогла по-справжньому зібратися на вирішальний сет. Вона першою зробила брейк, але після цього Дженніфер виграла п'ять геймів поспіль і відстояла свій торішній титул.

Капріаті вирвала перемогу у Хінгіс з шести матчбол

2. 2003 рік. 4-й коло. Жюстін Енен (Бельгія, 5) - Ліндсей Девенпорт (США, 9) - 7:5, 5:7, 9:7

Жюстін Енен завжди відрізнялася залізним характером і ніколи не здавалася на корті. Досить згадати хоча б украй неприємний для російських уболівальників півфінал Олімпіади-2004, коли бельгійка обіграла Анастасія Мискіна з рахунку 1:5 у вирішальному сеті. Але в матчі 1/8 фіналу Australian Open-2003 Жюстін довелося боротися не тільки з суперницею, а ще й з власним організмом. Провівши на корті більше двох годин, Енен початку мучитися через судорог. Крім того, бельгійка з різних причин двічі брала медичний тайм-аут - але все одно не здавалася. І вона, і Ліндсей Девенпорт продовжували грати на дуже високому рівні, і практично кожен гейм проходив у впертій боротьбі. Досить відзначити, що на двох тенісистки заробили 43 брейк-пойнта - це дуже багато, особливо з урахуванням того, що обидві дівчини вміли добре грати на своїй подачі. У підсумку Жюстін в муках здобула важку перемогу і дійшла до півфіналу, де поступилася Вінус Вільямс.

1. 2005 рік. Півфінал. Серена Вільямс (США, 7) - Марія Шарапова (Росія, 4) - 2:6, 7:5, 8:6

У 2004 році 17-річна Марія Шарапова двічі перемогла Серену Вільямс - причому у фіналі Вімблдону зробила це, можна сказати, граючи. Зрозуміло, що настрій американки на наступний матч з російською тенісисткою після такого був позамежним. Власне кажучи, обидві підійшли до цього півфінального поєдинку у відмінній формі. Марія, яку тоді ще не мучила травма плеча, здорово подавала і блискуче била різкими ударами з форхенда навиліт; Серена ж, по суті, грала приблизно в тому ж стилі, що і зараз - то є теж відмінно подавала, постійно атакувала і при можливості виходила до сітки.

Спочатку атаки Шарапової виходили більш разючими і частіше досягали мети. У боротьбі зробивши перший брейк, Марія швидко збільшила перевагу і взяла стартову партію. А ось другий і третій сети вийшли по-справжньому захоплюючими і драматичними. При рахунку 3:3 у другій партії Вільямс відіграла брейк-пойнт у красивій атаці, а в наступному геймі їй відверто не пощастило - судді не вгледіли аут після ризикованого удару Марії на брейк-пойнт. У підсумку Шарапова врятувала той гейм і тут же сама зробила брейк, після чого вирушила подавати на матч. У вирішальний момент, однак, Серена додала і не просто зрівняла рахунок, а взяла два гейми на прийомі поспіль, перевівши матч у третій сет.

Тенісистки знову йшли ніздря в ніздрю, продовжуючи радувати глядачів класними атаками - і Марія знову повела з брейком, забезпечивши собі подачу на матч. На цей раз Вільямс дійсно висіла на волосині - Шарапова заробила три матчбола, але на першому ризикнула і помилилася по довжині, а на наступних двох американка зіграла бездоганно. Програвши подачу на матч, Марія не здалася; в боротьбі вона заробила три брейк-пойнта за рахунку 6:6, однак Серена теж фактично не дала їй можливості реалізувати їх. А в наступному геймі Вільямс скористалася своїм шансом - в атаці заробила подвійний матчбол і реалізувала його розкішним кросом в кут корту, почавши після цього стрибати від радості. Відзначимо, що після цього Шарапова жодного разу не обігравала Вільямс-молодшу, більше того, за наступні вісім матчів вона зуміла взяти у Серени тільки один сет.