суботу, 19 січня 2013 р.

Найбільш пам'ятні матчі Australian Open.Чоловіки

15. 1972 рік. Кен Роузволл (Австралія, 2) - Мел Андерсон (Австралія, 8) - 7:6, 6:3, 7:5

Рівно за 30 років до цього Кен Роузволл вдруге в кар'єрі увійшов в історію Australian Open. Вперше це сталося в 1953 році, коли Кен в 18 років і 2 місяці обіграв Марвіна Роуза у фіналі австралійського чемпіонату (у той час ще зовсім не відкритого для професіоналів), ставши наймолодшим переможцем цього турніру. Він ще раз виграв в Австралії два роки опісля, а в 1957 році став професіоналом, що начебто мало б назавжди закрити йому шлях на турніри "Великого шолома". Але минули роки; у 1968-му почалася Відкрита ера, і нестаріючий Роузволл повернувся. У 1971 році він став першим чемпіоном турніру "Великого шолома" в нову еру, не програв жодного сету - а рік потому успішно захистив свій титул на Australian Open. При цьому Кен встановив два рекорди, які не побиті до цих пір: став найстаршим переможцем Australian Open (йому було 37 років і 2 місяці) і завоював свій останній титул на цьому турнірі через 19 (!) Років після першого.

14. 2008 рік. Третій круг. Ллейтон Х'юїт (Австралія, 19) - Маркос Багдатіс (Кіпр, 15) - 4:6, 7:5, 7:5, 6:7 (4:7), 6:3

Australian Open-2008 подарував глядачам чимало яскравих матчів. Була серед них і несподівано важка перемога Роджера Федерера над Янко Тіпсаревічем в 3-му колі (10:8 у вирішальному сеті), і красивий поєдинок Філіп Кольшрайбер з Енді Роддіком на аналогічній стадії, що закінчився з рахунком 8:6 у п'ятому сеті на користь німця , і зліт Жо-Вілфріда Цонга, про який ми згадаємо трохи пізніше. Але один з матчів на центральному корті встановив своєрідний рекорд. Ллейтон Хьюїтт і Маркос Багдатіс вийшли на Арену Рода Лейвера о пів на дванадцяту вечора за місцевим часом - благо освітлення на стадіоні дозволяє грати як завгодно довго. Австралієць і кіпріот використали цю можливість по повній програмі. Їх наполеглива матч тривав 4 години 45 хвилин, і Хьюітт за підтримки пожертвували сном уболівальників реалізував матчбол в 4:33 ранку.

13. 2003 рік. Чвертьфінал. Енді Роддік (США, 9) - Юнес Ель-Айнауі (Марокко, 18) - 4:6, 7:6 (7:5), 4:6, 6:4, 21:19

У 2003 році ніхто не міг припустити, що створять на Уїмблдоні-2010 Джон Існер з Ніколя Маю, і тоді рахунок 21:19 у вирішальному сеті виглядав по-справжньому вражаючим. Марокканський ветеран підійшов до того турніру у відмінній формі, що довела його перемога в 1/8 фіналу над першою ракеткою світу, Ллейтон Х'юїт. У чвертьфіналі Юнес зустрівся з 20-річним Енді Роддіком, якому ще тільки належало виграти US Open-2003 і очолити світовий рейтинг. Їх матч вийшов по-справжньому захоплюючим, і, незважаючи на те, що обидва здорово вміли подавати, його не можна було назвати дуеллю подач в сучасному розумінні; інакше кажучи, це нітрохи не було схоже на поєдинок, скажімо, Карловича з Раонічем. Роддік у той час ще був яскраво атакуючим гравцем з потужним форхендом, а Ель-Айнауі блискуче діяв біля сітки - та й його удар справа теж був, м'яко кажучи, непоганий. Словом, суперники були гідні один одного, і до останнього моменту нікому не можна було віддати перевагу. До речі, той матч так вимотав Енді, що в півфіналі він без шансів програв Райнеру Шюттлеру.

12. 2000 рік. Фінал. Андре Агассі (США, 1) - Євгеній Кафельников (Росія, 2) - 3:6, 6:3, 6:2, 6:4

В молоді по тенісним мірками роки Андре Агассі не те щоб не занадто цінував перемоги, але, у всякому разі, не був зосереджений виключно на тенісі. Власне кажучи, в день 29-річчя Андре в його активі було лише три титули на турнірах "Великого шолома" - Вімблдон-1992, US Open-1994 і Australian Open-1995. Але поступово ставлення Агассі до гри помінялося - результатом цього стали, в тому числі перемоги на "Ролан Гаррос" і US Open в 1999 році. У підсумку на Australian Open-2000 Андре приїхав в ранзі першої ракетки світу і, перемігши у півфінальній п'ятисетовому баталії з Пітом Сампрасом, у фіналі зустрівся з Євгеном Кафельникова. Перший сет залишився за росіянином, але потім американець прибрав нитки управління грою до своїх рук і добився перемоги.

11. 2004 рік. Фінал. Роджер Федерер (Швейцарія, 2) - Марат Сафін (Росія) - 7:6 (7:3), 6:4, 6:2

Ця поразка Сафіна у фіналі, на відміну від програшу в 2002 році, не можна назвати по-справжньому образливим. По-перше, Марат тільки повертався в стрій після травми і почав турнір у ранзі 86-ї ракетки світу, здобувши при цьому кілька відмінних перемог, про які ми ще розповімо. По-друге, вже тоді було ясно, наскільки сильний Роджер Федерер. У першій партії Сафін ще боровся на рівних, але потім йому просто не вистачило сил. До речі, це був останній матч, зіграний швейцарцем перед тим, як стати першою ракеткою світу - після перемоги Федерер піднявся на тенісний трон і провів на ньому чотири з гаком роки без перерв!

10. 2008 рік. Фінал. Новак Джокович (Сербія, 3) - Жо-Вілфрід Цонга (Франція) - 4:6, 6:4, 6:3, 7:6 (7:2).

Відкриває нашу десятку фінал 2008 року - останній на даний момент, в якому брав участь сенсаційний фіналіст. На тому Australian Open Жо-Вілфрід Цонга викликав справжній фурор, обігравши і нехай ще не зоряного, але талановитого Енді Маррея, і Рішара Гаске, і Михайла Южного, і Рафаеля Надаля - причому іспанець і зовсім нічого не зміг протиставити показує прекрасні теніс французу. У фіналі Цонга чекав Новак Джокович, не програв на тому турнірі ні сету і вибив у півфіналі Роджера Федерера. У кінцівці першої партії Жо-Вілфрід вдалися два приголомшливих розіграшу поспіль, що принесли йому брейк і сет - але поступово Новак перехопив ініціативу, став бити швидше і глибше і в підсумку завоював свій перший титул на турнірах "Великого шолома".

9. 1999 рік. Фінал. Євгеній Кафельников (Росія, 10) - Томас Енквіст (Швеція) - 4:6, 6:0, 6:3, 7:6 (7:1)

У 1999-му перший російський чемпіон турніру "Великого шолома" в одиночному розряді, Євген Кафельников, додав у свою колекцію другий трофей такого рангу. Менш ніж через три роки після перемоги на "Ролан Гаррос" -1996 Євген першенствував в Мельбурні. Серйозні труднощі у нього виникли тільки в четвертому колі, коли Андрій Павло відігрався з 0:2 по сетах - але у вирішальній партії росіянин переміг з рахунком 6:4. Після цього в чвертьфіналі Кафельников в трьох сетах обіграв Тодда Мартіна, потім у півфіналі розібрався з Томмі Хаасом - також у трьох партіях - а у фіналі здобув перемогу над Томасом Енквіст, для якого той Australian Open все одно став кращим у кар'єрі.

8. 2012 рік. Півфінал. Новак Джокович (Сербія, 1) - Енді Маррей (Великобританія, 4) - 6:3, 3:6, 6:7 (4:7), 6:1, 7:5.

Торішні марафони Новак Джоковича, безумовно, ще свіжі в пам'яті тенісних уболівальників. При цьому не можна сказати, що протягом усього матчу з тим же Енді Марреєм серб показував ідеальний теніс. Обидва суперники діяли з серйозними перепадами; так, на протязі сету з невеликою явне перевага була на боці Джоковича, а потім нитки гри в свої руки взяв вже Маррей. У третій партії йшла вперта боротьба, і в результаті Енді виграв її за 88 хвилин. Але цей успіх дорого обійшовся британцеві - в четвертому сеті у нього просто-напросто "скінчився бензин", і він зумів вирівняти гру лише в кінцівці вирішальної партії, опинившись на межі поразки. У 11-му геймі Мюррей навіть заробив три прихованих матчбола, але не зумів реалізувати жоден з них і тут же програв свою подачу, а з нею і весь матч.

7. 2012 рік. Фінал. Новак Джокович (Сербія, 1) - Рафаель Надаль (Іспанія, 2) - 5:7, 6:4, 6:2, 6:7 (5:7), 7:5.

Півфінал Джокович - Маррей тривав майже п'ять годин (4 години 50 хвилин), але фінальний матч з лишком перекрив цей показник. Незважаючи на те, що лише в одному сеті був зіграний тай-брейк, а у фінальній партії рахунок не дійшов навіть до 6:6, тенісисти провели на корті 5:00 53 хвилини! Це одночасно рекорд тривалості матчу за всю історію Australian Open і самий затяжний фінал турніру "Великого шолома" в Відкриту еру. Кожен сет, крім третього, тривав більше години, а самої затяжної вийшла четверта партія, що продовжилася 88 хвилин. До речі, Новак цілком міг закінчити матч на свою користь вже в четвертому сеті, але Рафаель в найважливіший момент врятував гейм з потрійного брейк-пойнта, а потім відігрався з 3:5 на тай-брейку. У п'ятому сеті Надаль навіть повів з брейком, але Джокович відразу зрівняв рахунок, а в кінцівці зробив ще один брейк і в третій раз поспіль обіграв іспанця у фіналі турніру "Великого шолома".

6. 2004 рік. Чвертьфінал. Марат Сафін (Росія) - Енді Роддік (США, 1) - 2:6, 6:3, 7:5, 6:7 (0:7), 6:4
Шлях Сафіна до фіналу Australian Open-2004 вийшов насиченим і захоплюючим. У третьому колі Марат відігрався з 1:2 по сетах у Тодда Мартіна, в четвертому - здобув непросту перемогу над Джеймсом Блейком ... На шляху Марата у півфінал стояв ще один американець - і не хто-небудь, а очолював світовий рейтинг Енді Роддік, діючий чемпіон US Open. У першому сеті Роддік явно перевершував суперника в активності і точності гри, але потім Сафін знайшов свій теніс, і американцеві довелося зовсім несолодко. Марат виграв другий сет з перевагою в два брейка і зумів уникнути тай-брейка в самій кінцівці третьої партії. У четвертому сеті тенісисти йшли, що називається, ніздря в ніздрю, і все вирішувалося на тай-брейку - але його Сафін повністю провалив, не виконавши жодного якісного удару. На щастя, після цього росіянин не розклеївся; він впевнено дістався до рахунку 4:4 у вирішальній партії, а Роддік у цей момент допоміг суперникові парою помилок, програв свою подачу - і Сафін завершив матч на свою користь.

5. 2004 рік. Півфінал. Марат Сафін (Росія) - Андре Агассі (США, 4) - 7:6 (8:6), 7:6 (8:6), 5:7, 1:6, 6:3

А в півфіналі Марат зустрівся з блискуче грав у Мельбурні Андре Агассі. Переможна серія американця на цьому турнірі до моменту їх поєдинку налічувала 26 матчів - він завойовував тут титули в 2000, 2001 і 2003 роках, а Australian Open-2002 пропустив. Обидва тенісиста підійшли до матчу у відмінній формі - як ігровий, так і фізичної. Першу і другу партії Сафін виграв з однаковим рахунком 8:6 на тай-брейку, а от у третьому сеті до "тенісної лотереї" справа не дійшла. У кінцівці партії Агассі зробив брейк, після чого дуже впевнено зрівняв рахунок за сетами. На тому відрізку матчу Андре явно грав краще за суперника, ганяв його по корту, а Марат вдобавок сам допускав багато помилок. На початку п'ятого сету у Агассі був брейк-пойнт, але він упустив цей шанс - і Сафін, відчувши впевненість у своїх силах, знову заграв активніше. Андре був змушений відбиватися, і він старався, як міг, але Марат діяв краще за свого суперника і заслужено виграв черговий марафон в Австралії.

4. 2009 рік. Півфінал. Рафаель Надаль (Іспанія, 1) - Фернандо Вердаско (Іспанія, 14) - 6:7 (4:7), 6:4, 7:6 (7:2), 6:7 (1:7), 6:4 .

До марафону Надаля з Джоковічем саме цей приголомшливий півфінальний трилер залишався самим тривалим матчем Australian Open. Фернандо Вердаско тоді проводив турнір всього свого життя; по шляху в півфінал він обіграв, серед інших, Енді Маррея і торішнього фіналіста австралійського чемпіонату, Жо-Вілфріда Цонга. У матчі зі співвітчизником Фернандо теж зіграв відмінно; можливо, це навіть був його найкращий поєдинок на турнірі, але вжитих зусиль все одно виявилося недостатньо. Вердаско показав весь свій технічний арсенал, бив навиліт і зліва, і справа, і із задньої лінії, і з хафкорта - але Надаль теж був феноменально готовий до цього турніру і приголомшливо грав що в обороні, що на контратаках. В результаті їх битва тривала 5:00 14 хвилин, і за весь цей час відбулося лише шість брейків. Три партії завершилися тай-брейками, та й у п'ятому сеті, незважаючи на певне ігрову перевагу Надаля, боротьба йшла до останнього. При рахунку 4:4 Фернандо навіть був близький до того, щоб заробити приховані матчболи, але Рафаель врятував той гейм - а в наступному геймі виснажений Вердаско допустив подвійну помилку на третьому матчбол суперника.

3. 2005 рік. Фінал. Марат Сафін (Росія, 4) - Ллейтон Х'юїт (Австралія, 3) - 1:6, 6:3, 6:4, 6:4

Третя спроба Сафіна завоювати головний титул Australian Open випала на 2005 рік - і виявилася щасливою. Марат відчайдушно прагнув виграти ще хоча б один турнір "Великого шолома" після US Open-2000, вважаючи, що ця перемога буде більш значущою, ніж та, добута по молодості і без жодного тягаря відповідальності за поразку. По дорозі до фіналу Марат подолав чимало перешкод: зокрема, матч четвертого кола з Олів'є Рохус, в якому він реалізував лише 1 брейк-пойнт з 18, але все-таки переміг у чотирьох сетах - і, звичайно, блискучий півфінальний матч проти Роджера Федерера , про який ми ще згадаємо трохи пізніше. А ось сам фінал, незважаючи на зашкалює інтерес до нього з боку місцевих уболівальників (трансляція матчу по телебаченню в середньому зібрала біля екранів більше чотирьох мільйонів глядачів!), По-справжньому видовищним назвати не можна - і якби не сам факт довгоочікуваної, вистражданої перемоги Марата , в трійку найбільш пам'ятних матчів він би не потрапив. У першому сеті Сафіна на корті, по суті, не було - проти Хьюїтта грала якась бліда тінь росіянина. Але, програвши першу партію, Марат немов скинув із себе кайдани, почав діяти розмашисто і впевнено і не дозволив улюбленцю місцевої публіки виграти домашній турнір "Великого шолома". До речі, тоді в це було складно повірити, але в підсумку титул Australian Open залишився для Сафіна останнім у кар'єрі в одиночному розряді.

2. 2009 рік. Фінал. Рафаель Надаль (Іспанія, 1) - Роджер Федерер (Швейцарія, 2) - 7:5, 3:6, 7:6 (7:3), 3:6, 6:2.

Всього через два дні після виснажливого півфінального матчу з Вердаско Надаль вийшов на корт проти Роджера Федерера. Здавалося, що швейцарець повинен скористатися втомою суперника і перемогти в цьому протистоянні; і вже точно практично всі припускали, що чим довше триватиме матч, тим більш явним фаворитом в ньому буде Роджер. Але Рафаель якимось феноменальним чином відновився після тієї баталії (як, втім, і Новак трьома роками пізніше) і не просто дав Федереру бій, а вийшов з нього переможцем. У кожній партії боротьба йшла не на життя, а на смерть. Мабуть, багато в чому вирішальним став третій сет. У володів ігровою перевагою Роджера було чимало шансів узяти подачу суперника і не доводити справу до тай-брейка, але він не скористався ними і в результаті програв "тенісну лотерею". У четвертому сеті швейцарець виявився сильнішим, але в п'ятій партії у нього явно просіло увагу. Федерер припустився занадто багато помилок, і Рафаель завоював свій перший титул на минаючому на харді турнірі "Великого шолома" - а засмучений після поразки Роджер розплакався на церемонії нагородження.

1. 2005 рік. Півфінал. Марат Сафін (Росія, 4) - Роджер Федерер (Швейцарія, 1) - 5:7, 6:4, 5:7, 7:6 (8:6), 9:7

Мабуть, ніякий інший матч не міг опинитися на першому місці в нашому хіт-параді. Шкода тільки, що передати відчуття від перегляду наживо (точніше кажучи, по телевізору) неможливо - емоційне і психологічне напруження, що супроводжувало його, було невимовно. Федерер тоді, на відміну від фіналу річної давності, вже не сприймався як "один з" - всім було зрозуміло, що це унікальне явище в тенісному світі. У 2004 році Роджер виграв три турніри "Великого шолома" з чотирьох (всі, крім "Ролан Гаррос"), переміг на підсумковому чемпіонаті і на семи інших змаганнях. До моменту виходу в півфінал Австралії його переможна серія, що тривала ще з US Open, налічувала 26 матчів. Словом, швейцарець знаходився на вершині Олімпу, грав незрівнянно і здавався невразливим. Щоб перемогти його, потрібно було провести по-справжньому геніальний матч - і Марат знайшов у собі внутрішні ресурси, щоб зробити це. Поза всякими сумнівами, це був кращий матч "дорослого" Сафіна - не того молодика, який поламав Піта Сампраса у фіналі US Open-2000, а саме подорослішав і усвідомив значимість свого першого успіху Марата. Розтрощити який умів на корті все і при цьому неймовірно впевненого у своїх силах Федерера дійсно було практично неможливо. Тим цінніше те, що зробив Сафін.

Звичайно, Федерер був технічніший суперника (навіть грав на настільки блискучому рівні), але у швейцарця частенько не знаходилося відповіді на чудові атаки росіянина. І все одно Роджер був в одному кроці від перемоги - "на прапорці" виграв першу і третю партію, він повів на тай-брейку четвертого сету з рахунком 4:1, а потім заробив матчбол на своїй подачі - 6:5. Після розкішної другої подачі Федерер рвонув до сітки, і Сафін не зміг обвести його - зате перекинув свічкою, на яку швейцарець відповів неточним ударом між ніг. Після цього Марат виграв ще два очки, зрівнявши рахунок за сетами, а у вирішальній партії вийшов вперед з рахунком 5:2. Швейцарець, однак, теж не мав наміру здаватися - він відіграв подачу суперника на матч, але Марат не здригнувся і зробив вирішальний брейк при 8:7 на свою користь, у другій і в останній раз в кар'єрі перевершивши великого Роджера.